Nuo ko pradėti, norint sportuoti penkiakovę?  

Šiuolaikinė penkiakovė sudaryta iš penkių sporto šakų – jojimo, fechtavimo, plaukimo, bėgimo ir šaudymo. Visos šios rungtys atskirai – techniški ir sudėtingi sportai, o sudėjus kartu, sportininką padaro labai universaliu atletu. Tačiau ne visi žino, kad norint pradėti sportuoti penkiakovę, nereikia mokytis visų rungčių iš karto.

Patys mažiausieji – iki 13 m. amžiaus, nusprendę išbandyti šiuolaikinę penkiakovę, pradeda treniruotis nuo plaukimo ir bėgimo, ir tik vėliau prie bėgimo treniruočių prisideda ir šaudymas. Tie, kas nusprendžia laisvalaikio būrelius paversti rimtu sportu ir dalyvauti varžybose, būna suskirstyti į amžiaus grupes. U9, U11 ir U13 amžiaus grupių sportininkai penkiakovės varžybose tik plaukia ir bėga:

⁃ U9: 25 m plaukimas, 200 m bėgimas;

⁃ U11:25 m plaukimas, 400 m bėgimas;

⁃ U13: 50 m plaukimas, 600 bėgimas.

Mažieji sportininkai gali dalyvauti ir kitose varžybose, kuriose jau gali išbandyti savo šaudymo įgūdžius. Tai taip vadinamos “Laser run” varžybos, oficialiai taip pat organizuojamos Šiuolaikinės Penkiakovės federacijos. Jų koncepcija sukurta specialiai tam, kad sportininkai galėtų progresuoti palaipsniui, treniruotis suvaldyti startinį jaudulį, penkių rungčių užduoti supaprastinant iki bėgimo ir šaudymo. „Laser run” bėgimo distancijos šiek tiek skiriasi nuo penkiakovės varžybų:

⁃ U9 ir U11: 2×300 bėgimas, 2 serijos po 5 taiklius šūvius;

⁃ U13: 3×300 bėgimas, 3 serijos po 5 taiklius šūvius.

Mažiesiems sportininkams augant, auga ir varžybų normatyvų sudėtingumas. Penkiakovės varžybose nuo U15 amžiaus grupės sportininkams prisideda šaudymo rungtis. Per pastaruosius metus įvykus daug pasikeitimų penkiakovės sporte, jojimo rungtį vaikų ir jaunimo treniruotėse jau pilnai pakeitė kliūtinis bėgimas. (Po Paryžiaus Olimpinių žaidynių, jojimo rungtis bus visiškai išbraukta). Taigi U15, U17, U19, U22 ir U24 amžiaus grupių sportininkai jau dabar startuoja varžybose, kurioje penktoji rungtis yra kliūtinis bėgimas.

Nuo U17 amžiaus grupės sportininkai varžybose dalyvauja ir fechtavimo rungtyje. Taigi penkiakovės varžybos šioms amžiaus grupėms atrodo taip:

⁃ U15: 100 m plaukimas, 3×600 m bėgimas + 3 serijos po 5 taiklius šūvius, kliūtinis bėgimas.

⁃ U17: 200 m plaukimas, 4×600 bėgimas + 4 serijos po 5 taiklius šūvius, fechtavimo rungtis, kliūtinis bėgimas.

⁃ U19, U22 ir U24 grupėje: 200 m plaukimas, 5×600 bėgimas + 4 serijos po 5 taiklius šūvius, fechtavimas bei kliūtinis bėgimas.

⁃ Suaugusių grupėje: 200 m plaukimas, 5×600 bėgimas + 4 serijos po 5 taiklius šūvius, fechtavimas bei jojimas (tik iki Paryžiaus olimpinių).

“Laser run” varžybose normatyvai taip pat sudėtingėja:

⁃ U15: 4×300 bėgimas, 4 serijos po 5 taiklius šūvius.

⁃ U17: 4×300 bėgimas, 4 serijos po 5 taiklius šūvius.

⁃ U19, U22, suaugę: 5×300, 4 serijos po 5 taiklius šūvius.

Toks tolygus krūvio didinimas užtikrina, kad mažieji sportininkai stiprėja kartu su savo kūno galimybėmis. Jų treniruotės iš paprastų žaidimų baseine ar bėgiojant, žingsnis po žingsnio perauga į visapusišką fizinį pasirengimą. Kas keli metai jie vis išmoksta kažko naujo ir taip nepraranda susidomėjimo būreliu ir fiziniu aktyvumu, kuris užtikrina jų sveikatą ir atsparumą.

*Tarptautinėse varžybose normatyvai gali skirtis.