Serhii gimė sportiškoje šeimoje. Senelis buvo boksininkas, o tėvas – fechtuotojas, pelnęs pasaulio jaunių fechtavimo sidabro medalį. Tačiau pats Serhii nesirinko nei bokso nei fechtavimo. Nuo ketverių metų jis sportavo dziudo ir tik būdamas devynerių perėjo į fechtavimą. „Norėjau šiek tiek pakeisti sportą, fechtavimosi treniruotės buvo daug lengvesnės, bent jau nesi taip dažnai mėtomas ant žemės”, – pasakoja Serhii. Treniravosi su Dmytro Perusu, laikui bėgant pradėjo treniruotis su tėvu. Tuomet įstojo į Kijevo universitetą ir toliau kėlė savo kaip sportininko galimybes bei pasiekė puikių rezultatų, tarp kurių buvo trečioji vieta Europos kadetų čempionate ir sidabras U23 Europos čempionate.
Nors Serhii niekada neplanavo tapti treneriu, tačiau atsirado galimybė dirbti Lietuvoje. Draugas informavo apie Šiuolaikinės penkiakovės fechtavimo trenerio poziciją, kuri ilgą laiką buvo neužpildyta. Padrąsintas draugiškos ir sąžiningos Lietuvos sporto bendruomenės, jis nusprendė priimti šį iššūkį, suprasdamas, kad tai, ką jis daro yra prasminga, ir kad jo treniruotės gali padaryti didelį poveikį.
Perėjimas į Lietuvą
Atvykęs į Lietuvą, Serhii rado šiltus ir palankius kolegas bei sportinikus, kurie vertino jo patirtį. Pradėjęs dirbti pradėjo keisti ir bendrą požiūrį į fechtavimą. „Sportininkai turi norėti ne būti geriausiu/ia Lietuvoje. Sportininkas/ė turi siekti būti geriausiu/a pasaulyje. Tikslai turi būti dideli ir ambicingi”, – sako fechtavimo treneris. Individualizuotas požiūris į kiekvieną sportininką, atsižvelgiant į jų unikalius gebėjimus, buvo reikšmingas pokytis treniruotėse. „Treniruojamės bazinį lygį, o po to individualiai dirbu su kiekvieno sportininko potencialu ir galimybėmis”, – sako treneris. Šis metodų pakeitimas prisidėjo prie geresnių rezultatų, ką patvirtina reikšmingos pergalės tarptautinėse varžybose: Gintarės Venčkauskaitės pergalė Pasaulio taurės finale, Tito Purono madelis Europos U24 čempionate ir Pauliaus Vagnoriaus sidabro medalis Pasaulio jaunių čempionate.
Ukrainos fechtavimo mokykla
Ukrainos fechtavimo mokykla garsėja savo meistriškumu, kuriam būdingas nuolatinis naujovių diegimas ir konkurencija tarp trenerių. Tokia aplinka skatina nuolatinį tobulėjimą ir žinių dalijimąsi tarp kartų. Ukrainos treniruočių metodai pabrėžia intensyvų ir dažną treniravimąsi, užtikrinant sportininkų pasiruošimą ir prisitaikymą.
Šią filosofiją Serhii atsinešė į Lietuvą, pabrėždamas reguliarių, intensyvių treniruočių svarbą ir individualizuotą požiūrį, siekiant maksimaliai išnaudoti kiekvieno sportininko potencialą. Jo Ukrainos patirtis ir metodai suteikė naują perspektyvą, labai naudingą Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės programai.
Treniruotės metodai ir prisitaikymas
Šiuolaikinėje penkiakovėje, kur reikia subalansuoti penkias sporto šakas, iššūkiai yra dideli. Ukrainiečio trenerio mokymo strategija apima stiprios bazės kūrimą fechtavimo srityje ir individualių treniruočių planų sudarymą, atsižvelgiant į kiekvieno sportininko poreikius – ar tai būtų puolimas, gynyba, ar kontrataka. Šis individualizuotas požiūris spartina vystymąsi, nors pradžia gali būti lėta.
Serhi pasakoja, kad jam yra labai svarbu bendrauti su penkiakovės treneriais visame pasaulyje, analizuoti jų metodus ir naujoves, žiūrėti vaizdo įrašus ir nuolat atnaujinti treniruočių strategijas. Tikslas yra sukurti sistemingą ir ilgalaikį treniruočių procesą, integruojant pažangius analizės ir grįžtamojo ryšio mechanizmus, kad būtų tobulinamos technikos ir rezultatai.
Pasiekimai ir iššūkiai
Nors Lietuvoje trūksta profesionalių fechtavimo salių, Serhii pasiekė reikšmingų pokyčių gerindamas treniruočių sąlygas. Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos parama ir atvirumas naujovėms buvo labai svarbūs šioje pažangoje. Kaip sako treneris, visada tenka prisitaikyti prie aplinkybių, tačiau fechtavimo infrastruktūra yra tas aspektas, kurį jis norėtų tobulinti labiausiai.
Ateities vizija ir patarimai
Žvelgiant į ateitį, Serhii norėtų, kad atsirastų daugiau jaunų trenerių: „konkurencija visuomet kelia sporto lygį. Reiktų sudaryti lengvesnes sąlygas jauniems specialistams dirbti ir tobulėti, tuomet tobulės ir sportiininkai”. O kol kas unkrainiečio tikslas – kad Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės sportininkai ir toliau puikiai pasirodytų pasaulinėje arenoje, įskaitant ateinančias olimpines žaidynes.
Jauniems sportininkams ir pradedantiesiems treneriams Serhii pataria tiesiog pradėti. Nepriklausomai nuo amžiaus ar dabartinio lygio. Svarbu suprasti, kodėl ir kaip treniruotis, ir sukaupti platų žinių ir patirties bagažą. Sporto pasaulis yra dinamiškas ir reikalauja nuolatinio mokymosi ir prisitaikymo siekiant aukščiausių rezultatų.
Apibendrinant, Ukrainos fechtavimo ekspertizės integravimas į Lietuvos šiuolaikinę penkiakovę atnešė didžiulę naudą Lietuvos penkiakovės sportui. Šio trenerio individualizuotas požiūris, inovatyvūs metodai ir įsipareigojimas aukštiems standartams kelia Lietuvos sportininkų konkurencingumą.