Apie mus

Šiuolaikinę penkiakovę sukūrė moderniųjų olimpinių žaidynių įkūrėjas Pierre de Coubertin. Pirmosios šiulaikinės penkiakovės varžybos surengtos 1912 metų vasaros olimpinėse žaidynėse. Nuo 1996 metų varžybų eiga buvo sutalpinta į vieną dieną, o nuo 2000 metų olimpinių varžybų, šią sporto šaką pradėjo atsovauti ir moterys.

Lietuvoje vienas iš pirmųjų penkiakovininkų buvo Stasys Šaparnis. Nors S. Šaparnis karjerą pradėjo kaip vandensvyninkas, vėliau jis pasuko į šiuolaikinę penkiakovę ir 1968 metais vykstančiose vasaros olimpinėse žaidynėse su tuometine rinktine iškovojo sidabro medalius. Tai buvo pirmasis lietuvio penkiakovininko iškovotas olimpinis medalis.

Šiuolaikinės penkiakovės sportas neseniai įkopęs į antrą šimtmetį turėjo pereiti per nemažai pasikeitimų. Dėl sporto šakos kompleksiškumo ir mažo populiarumo, 2005, 2012 bei 2023 metais buvo svarstoma šiuolaikinę penkiakovę išvis pašalinti iš olimpinės programos.

Originaliai šiuolaikinės penkiakovės programą sudarė šaudymas pistoletu, fechtavimas, 200m plaukimas laisvu stiliumi, konkūrinis jojimas ir kroso bėgimas.

2024 metų olimpinėse žaidynėse paskutinį kartą išvysime jojimą kaip vieną iš 5 šiuolaikinės penkiakovės disciplinų. Vėliau jojimą pakeis OD – kliūčių ruožas. Tai sporto disciplina, reikalaujanti ne tik greičio ir ištvermės, bet ir sugebėjimo įveikti įvairias kliūtis. Šią rungtį sudaro 8 kliūtys: 6 nesikeičiančios, 2 – išrinktos atsitiktina tvarka iš UIPM sudaryto kliūčių sąrašo.

Taigi, šiuo permainų laikotarpiu, šiuolaikinę penkiakovę sudaro netgi 6 rungtys – jojimas, fechtavimas, plaukimas, bėgimas su šaudymu bei kliūčių ruožas (OD).

Lietuvos Šiuolaikinės Penkiakovės Federacijos (LŠPF):

MISIJA – sukurti globalią, įkvepiančią ir tvarią penkiakovės sporto bendruomenę, kurioje kiekvienam sportininkui suteikiamos galimybės pasiekti aukščiausius rezultatus. Taip ne tik laviname sportinį meistriškumą, bet ir formuojame atsakingus bei pasaulietiškus piliečius.